Haberler

TASK’da atlar ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulabilirsiniz.

TÜRKİYE PONY ŞAMPİYONASI ETKİNLİKLERİ REKOR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

20-23 Ekim 2016 tarihlerinde TBF tarafından KGCC de düzenlenen Pony Şampiyonası Etkinlikleri 10 ayrı pony kulüpten 200 ü aşkın çocuğun ve 50 poninin katılımı ile, 5 ayrı disiplinde gerçekleşti.
20 Ekim Perşembe günü Pony Antrenörleri Konferansının ardından, Veteriner Kontrolü ve Engel Atlama Şampiyonası için Kalifikasyon Testi ile başlayan Pony Şampiyonası na katılım rekor düzeyde oldu.
21 Ekim Cuma günü P2 Kategori 9-12 yaş çocuklar, 60cm engel atlama şampiyonasının birinci ayağını kronometresiz koştular. Avrasya Atlı Spor Kulübünden Ester isimli ponisi ile Pelin Sallakçı, Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Nobel isimli ponisiyle Derin Demirel ve İstanbul Atlı Spor Kulübünden Hope isimli ponisi le Zeynep Sultan Demircan pozisyon ödülü kupalarının sahipleri oldular. P2 özel kategorisinde Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Aşk isimli ponisiyle Baki Güngör birinci oldu.
P1 Kategori 6-9 yaş çocuklar, 30cm kupa yarışı 30 start alarak, kronometresiz koştular ve hatasızlar arasından çekilen kura ile kupalar ve pozisyon ödülleri sahiplerini buldu.
P1 kategori pozisyon ödülü birincisi Alkuzu Çiftliğinden Tiara Acar adlı ponisi ile Lara Dila Hayda, ikincisi Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Suzi isimli ponisi ile Luca Taylor ve üçüncüsü yine Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Karamel isimli ponisi ile Irmak Omur olurken; P1 özel pozisyon birincisi İstanbul Atlı Spor Kulübünden Uzak de Martigny ile Zeynep Akkirpik, ikincisi aynı kulüpten Peter Pan ile Dila Gönensin, üçüncü İstanbul Binicilik Kulübünden Lord ile Burak Tüter oldular. P1 teselli ödülleri kura ile İstanbul Atlı Spor Kulübünden Milkshake ile Yosun Turna’ya, Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Karamel ile Lal Mira Gürgen’e ve İstanbul Binicilik Kulübünden Lolypop ile Defne Dağcı’ya verildi. P1 özel teselli ödülerini kurra da Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Rüzgar Çağdaş ve Doğa Koleji nden Selin Akoral Maritca ile çekti.
22 Ekim Ctesi P3 Kategori 12-15 yaş çocuklar 70cm engel atlama şampiyonası birinci ayak parkurunu kronometresiz koştular. P3 Kategorisinde pozisyon ödüllerini GS adına Dodo ile Yağmur Öztürk, Mickey Mouse ile Ferdi olarak katılan Toprak İşcan ve Sipahi Ocağından Mesnes isimli ponisiyle Lara Nilüfer Öksün aldılar. P3 pro kategorisinde pozisyon ödülleri Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Aşk isimli ponisiyle Simla Uluçelebi ve Avrasya Atlı Spor Kulübünden Ester isimli ponisiyle Aygül Melis Köprülü nün oldu.
P2 Kategori 9-12 yaş çocuklar, 60cm engel atlama şampiyonası ikinci ayak parkuru koştuve final için barajda zamana karşı mücadele ettiler.
P2 özel kategorisinde kupanın sahibi Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Aşk isimli ponisiyle Baki Güngör oldu.
P2 kategorisinde 25 yarışmacı arasında 24 kişi finale kalarak baraj parkurunda kupa için koştular. Birinci 17.22 saniye ile Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Maviş Candy isimli ponisi ile Yiğit Midas Kale oldu. İkinci 18.12 sn ile Avrasya Atlı Spor Kulübünden Saga ile Pelin Sallakçı oldu. Üçüncü 19.09 sn ile İstanbul Binicilik Kulübünden Lord ile Mehmet Emin Kotan oldu. P2 kategorisi pozisyon ödülleri sahipleri ise sırayla şöyle; KGCC den Dodo isimli ponisiyle Dila Gevrekyan, ferdi olarak katılan Dominique ile Deniz Altınok, Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Nobel ile Derin Demirel.
Günün devamında Pony Antrenörleri Konferansa Katılanlar için Sertifika Töreni, Pony Şovları, iki farklı yaş ve kategoride Voltij gösterisi , At üzerinde Jimnastik, Müzikli Dresaj, Avrupa Şampiyonasına katılan Ponycilerin Konuşması, ve Pascal ın konuşması ile katılan tüm kulüplerin tanıtımı ve resmi geçidi yapıldı.
Ardından Pony Festivali başladı ve Atlı Oyunlar-Aileler Yarışıyor aktivitelerine katılım sağlanarak, ailelerin sahaya inerek çocukları ile bu eğlenceyi paylaşmaları istendi.
23 Ekim Pazar sabahı P3 Kategori 12-15 yaş çocuklar 80cm engel atlama şampiyonası ikinci ayak ve final için baraj parkuru koştular.
5 poninin mücadele ettiği P3 kategorisinde 3 kişi baraj koştular. 29.49 sn ile ferdi yarışan Mickey Mouse ile Toprak İşcan birinci olurken, GS adına Yağmur Öztürk Mirette ile 30.36 sn ile ikinci, ferdi olarak koşan Mert Kırık Fernando ile 39.10 sn yaparak üçüncü oldular.
P3 pro kategorisinde de 3 yarışmacı baraja kalarak 36.21 sn ile Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Aşk ile Simla Uluçelebi hatasız baraj parkuru koşarak şampiyon olurken, İstanbul Binicilik Kulübünden Lord ile Cenk Paşa Siyok 33.05 sn ve 4 ceza puanı ile ikinci ve Avrasya Atlı Spor Kulübünden Ester ile Melis Köprülü 39.57 sn de 4 ceza puanı ile üçüncü oldular.
Engel Atlama Şampiyonasının ardından Equifun Türkiye Kupası Bronz, Silver ve Gold 3 ayrı seviyede koşuldu.
3 ila 7 yaş biniciliğe yeni başlamış çocuklardan oluşan Bronz seviyede, yanlarında antrenörleri ile parkuru tamamlayan miniklerin heyecanı görülmeye değerdi.
Hakemler 3-5 ve 5-7 olarak iki tasnife ayırdukları minik binicileri teşvik etmek adına pozisyon ödülleri verdiler.
3-5 yaş kategorisinde birinci İstanbul Binicilik Kulübünden Bitter ile Ece Şekercioğlu, ikinci Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Kayote ile Bilge Eyüpoğlu ikinci, KGCC den Coco ile Doğa Naz Ezgi üçüncü oldular. 5-7 yaş kategorisinde KGCC den Leyla ile Can Günaydın, İkinci yine KGCC den Coco ile Selin Akar ve üçüncü Doğa Koleji Atlı Spor Kulübün den Tequila ile Ödel Çakır oldular.
Silver seviyeye geçtiğimizde çocuklar atlarını adeta ve süratli de yardım almadan sürerek, parkurda öngörülen becerilerini sergiliyorlar. Atını döndürmek, slalom yapmak, durdurmak, sırıkların üzerinden geçirmek, sekizler çizmek kazanmaları gereken becerilerin bazıları.
Equifun Silver en iyi zaman ferdi olarak Mickey Mouse ile yarışan Almila Şanlımeşur, eniyi ikinci zamanı yapan, İstanbul Binicilik Kulübünden Bitter ile Zeynep Naz Kotan, en iyi üçüncü zaman yine aynı kulüpten aynı pony ile Sarp Keskin. En iyi pozisyon ödüllerinin sahipleri 3 ü de aynı kulüpten İstanbul Binicilik Kulübünden Lilly ile Merve Özoğuz, Eylül Taş ve Fatma Zeren Soysal ın oldu.
Şimdi sırada bir ilk daha var Özel Binici Kategorisi. Çeşitli nedenlerle bireysel ve gelişim özellikleri ile eğitim yeterlikleri açısından akranlarından anlamlı farklılık gösteren bedensel , zihinsel , görme , işitme kayıpları bulunan veya psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin at ile buluşmasını sağlamak ve onların at üzerindeki becerilerini sınayarak gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Equifun Yarışmaları içine Özel Binici Kategorisi açıldı ve kupanın sahibi Vallium isimli atı ile Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Sinan Doğan oldu.
Gold seviye çocukların dörtnal becerilerini sergiledikleri ve onları engel atlama yarışmalarına hazırlamak için düşünülmüş bir parkur.
İki farklı kategoride yapıldı sırık ve 30 cm. engel atlama şeklinde.
47 yarışmacı en iyi zaman ve pozisyon ödülleri için yarıştı.
Sonuçlar şöyle,
Sırık Parkuru en iyi zaman İstanbul Binicilik Kulübünden Sütlaç ile Deniz Akbağ ın, en iyi ikinci zaman Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Bobel ile Alice Longin in,
en iyi üçüncü zaman Doğa Koleji Atlı Spor Kulübün den Maritca ile Selin Akoral ın oldu.
Pozisyon ödülleri ise şöyle; birinci Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Karamel isimli ponisi ile Kayla Alfasa, ikinci Doğa Koleji Atlı Spor Kulübün den Beyzade ile Zeynep Türkel, üçüncü Sütlaç ile İstanbul Binicilik Kulübünden Deniz Kılıç
Gold Seviye atlama parkuru 30cm de en iyi zaman Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Suzy ile Yiğit Midas Kale yaparken, ikinci en iyi zaman Doğa Koleji Atlı Spor Kulübün den Maritca ile Selin Akoral, üçüncü en iyi zaman Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Aşk ile Baki Güngör yaptı. Pozisyon ödüllerini İstanbul Binicilik Kulübünden Nikita ile Naz Grazziani, Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübünden Maya ile Alin Yazıcı ve KGCC den Lucky isimli ponisi ile Bahar Tatari paylaştılar.